man, avatar, user-157699.jpg
Peter Frode

VD & servicetekniker

peter@kindatraktor.se

man, avatar, user-157699.jpg
Jesper Frode

verkmästare

jesper.f@kindatraktor.se

man, avatar, user-157699.jpg
Henrik Nilsson

servicetekniker

henrik@kindatraktor.se

man, avatar, user-157699.jpg
Jacob Knutsson

servicetekniker

jacob@kindatraktor.se

man, avatar, user-157699.jpg
Rikard Svensson

reservdels- & butiksansvarig

rikard@kindatraktor.se

man, avatar, user-157699.jpg
Tobias Carlsson

Returer & reklamation

tobias@kindatraktor.se

female avatar profile picture, silhouette light shadow
Susanne Frodhe

Ekonomi & HR

susanne@kindatraktor.se

man, avatar, user-157699.jpg
Oscar Ahlström

Säljare  Axima 

oscar.ahlstrom@axima.se

Kinda Traktorservice AB är ett företag som bildades i början av 00-talet av nuvarande ägare Peter Frode. Det är ett litet familjeföretag där Peter med frun Susanne samt en av sönerna Jesper arbetar tillsammans med ytterligare fyra anställda.

Från början var verkstaden i hyrda lokaler i Kisa norra. Runt 2010 gick flyttlasset till egna lokaler i Kisa södra, där vi idag huserar.

Kinda Traktorservice är en märkesverkstad som servar och reparerar New Holland, Case & JCB på lantbrukssidan och Eco-log på skogsmaskinssidan. Vi har ett samarbete med Axima AB   som står för försäljning av lantbruksmaskiner, där vi sedan tar över och sköter service och reparationer.

Vi hjälper även andra som har problem. Vi är AC-certifierade och vi utför brandbesiktningar på fordon.

Vi har även en liten butik där vi säljer lantbrukssaker, stängselartiklar, verktyg, belysning, handskar, batterier mm. Kom gärna förbi om ni behöver hjälp med något, stort som smått